jak dobrze spać, jak poprawić sen, jak wpłynąć na jakość snu, wygodne komplety do spania, jak zadbać o higienę snu

10 WSKAZÓWEK na to jak poprawić jakość snu i lepiej wypoczywać.

Objęcie Morfeusza to objęcia, które nigdy się nie znudzą! Sen odgrywa bardzo ważną, (często niedocenianą) rolę w życiu każdego z nas. Pozwala odpocząć, wpływa na procesy pamięciowe, a także szybkość nauki. Odpowiednia ilość snu zapobiega napadom głodu i pomaga w drodze do lepszej sylwetki! Nie ma jednak idealnej recepty na to, aby czuć się wyspanym. Średnio przyjęło się, że optymalna ilość snu to 8 godzin. Jednak drogie czytelniczki - to naprawdę zależy! Część z nas już po 5 godzinach będzie wypoczęta, podczas gdy inne mogą potrzebować nawet 12 godzin.

SEN ponad wszystko

Pamiętajcie sen nigdy nie jest czasem straconym. To właśnie dzięki niemu lepiej funkcjonujemy, a nawet jesteśmy szczęśliwszymi ludźmi! Chroniczne niewyspanie może doprowadzić do różnych zaburzeń i mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Może być nawet przesłanką do zalążka stanów depresyjnych. Aby być zdrowym i cieszyć się pełnią życia bardzo ważne jest zachowanie homeostazy w organizmie - na jej utrzymanie ogromny wpływ ma sen. Śpijcie więc dobrze - bo warto!

Hald Erlod napisał książkę o tytule “Fenomen poranka”. Szybko stała się ona światowym bestsellerem, jednak uczulamy - przed zastosowaniem zawartych w niej wskazówek chwilę się zastanów i przeanalizuj dostępne badania! Można w nich odnaleźć informację, które wskazują na to iż poranne wstawanie nie dla wszystkich będzie dobre…. W drodze ewolucji i przystosowania do środowiska ludzie podzielili się na dwa główne typy: skowronki i sowy. (Istnieje również typ pośredni, który jest najbardziej popularny). Taki podział umożliwił m.in. wymienne sprawowanie warty. Osoby, które nie mogły spać  pełniły ją nocą, a te które budziły się o świcie przejmowały ją w porannych godzinach. Ciężko jest oszukać organizm, można próbować, jednak może to mieć dla nas niekorzystne konsekwencje….Dlatego drogie czytelniczki apelujemy, kontrolujcie swój poziom zmęczenia i dbajcie o jakość snu!

No dobrze, czas chyba na konkrety, to co….. chcecie poznać triki, które pozwolą Wam się cieszyć lepszym jakościowo i bardziej regenerującym snem? Jeżeli tak to zapraszamy do lektury. Przedstawimy 10 wskazówek, po których wprowadzeniu jakość snu znacznie się poprawi. ZAPAMIĘTAJ - sen odgrywa kluczową rolę w zdrowiu i ogólnym samopoczuciu - warto więc dbać o jego jakość. Jak? - spieszymy z odpowiedzią!

10 wskazówek na lepszy sen

  1. Pierwszą, wydawać by się mogło błahą wskazówką, którą chcemy Ci zaproponować jest dbanie o regularny rytm snu. Brzmi to trochę tajemniczo, jednak jest to bardzo proste! Spieszymy z wyjaśnieniem - ważne jest aby stosować się do regularnego harmonogramu snu, zarówno w dni powszednie, jak i w weekendy. W dłuższej perspektywie wnioski będą naprawdę zaskakujące - organizm dostosuje się do stałego cyklu snu dzięki czemu będziesz czuła się bardziej wypoczęta.
  2. Wygodne i przytulne łóżko. Wybierając materac powinnaś poczuć się jak Śpiąca Królewna i wybrać taki, który dzięki odpowiedniej twardości nie będzie powodował dyskomfortu. Warto również zadbać o miękką pościel i wygodne, komfortowe poduszki, które dzięki dobremu dopasowaniu zapewnią optymalne warunki do snu.
  3. Kolejną naszą radą jest unikanie kofeiny i alkoholu co najmniej kilka godzin przed snem. Udowodnione zostało w badaniach, że substancje te mogą zakłócać zdolność organizmu do osiągnięcia głębokiego snu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że prowadzone są również badania na temat efektu placebo, który może związany być z kofeiną. Uwielbiasz smak kawy, lub herbaty, a obawiasz się kofeiny? Wybierz zamienniki bezkofeinowe, które w smaku są praktycznie takie same, a można je pić bez żadnych ograniczeń nawet nocą! Nie wierzysz nam? Spróbuj - gwarantujemy, że będziesz mile zaskoczona!
  4. Relaks przed snem - zawsze wskazany! Może czas pomyśleć o wieczornym rytualne relaksacyjnym? Ciepła kąpiel, ulubiona książka lub medytacja zawsze sprawdzą się doskonale! Warto unikać ekranów komputerów i telefonów na kilka godzin przed snem. Światło z nich może zakłócać naturalny rytm snu. Jeżeli już musicie coś sprawdzić lub popracować to zalecamy chodzenie w okularach ze specjalnym filtrem, dzięki któremu nasze oczy będą bezpieczne.
  5. Dobrze wywietrzony pokój i odpowiednia temperatura. Przed snem warto upewnić się, czy w sypialni jest odpowiednia wentylacja i temperatura. Powszechnie uważa się, że dla przeciętnej osoby dorosłej najlepsze warunki do snu zapewnia temperatura w przedziale od 16 do 19°C. Czytelniczki pamiętajcie, że zbyt gorący lub zbyt zimny pokój może utrudniać zasypianie, a nawet przerywać sen w nocy!
  6. Regularna aktywność fizyczna to kolejny czynnik, który ma pozytywny wpływ na jakość snu. Jak ze wszystkim warto jednak nie przesadzać i nie ćwiczyć tuż przed snem. Nadmierny wysiłek w późnych godzinach wieczornym może prowadzić do nadaktywności i trudności z zasypianiem.
  7. Zapamiętaj - ciężkostrawne i tłuste posiłki nie są wskazane przed snem. Zalecane jest aby na dwie, do trzech godzin przed planowanym pójściem spać zjeść kolację. Zapytacie dlaczego? Spieszymy z odpowiedzią - ułatwi to procesy trawienne, dzięki czemu organizmowi łatwiej będzie się zregenerować i zasnąć.
  8. Zadbaj o najmniejsze detale - stworzenie odpowiednich warunków do snu jest gwarancją udanego odpoczynku. Wygłuszenie ścian, czy zaciemnienie okien może naprawdę zdziałać cuda! Jeżeli jesteś wrażliwa na światło, to polecamy zaprzyjaźnić się z opaską na oczy. Jeżeli  dodatkowo wybierzesz model z jedwabiu, to Twoja skóra Ci za to podziękuje!
  9. Stres i napięciem, mogą utrudniać zasypianie.Opanowanie negatywnych emocji np. poprzez poznanie technik radzenia sobie ze stresem (w tym bardzo polecanego przez psychologów Treningu autogennego Schultza) znacząco może poprawić jakość snu! Medytacja, joga, czy chwila spędzona na czytaniu ulubionej książki również mogą się świetnie sprawdzić.
  10. Regularna aktywność w ciągu dnia. Czy wiedziałaś, że dziennie zalecane jest wykonanie około 10 tysięcy kroków? Dla naszych przodków było to naturalne i bezproblemowe, dla nas już przejście tysiąca może być problematyczne… Drogie czytelniczki pamiętajcie, że aktywność fizyczna w ciągu dnia może pomóc nie tylko w utrzymaniu zdrowej sylwetki ale również w lepszym zasypianiu nocą. Regularne spacery czy przerwy na świeżym powietrzu są korzystne zarówno dla naszego ciała, jak i dla umysłu.

Przedstawione tutaj wskazówki z pewnością pomogą poprawić jakość snu i wypocząć lepiej każdej nocy. Do poruszonych przez nas kwestii warto dodać,również to, że ubranie w którym śpimy ma ogromne znaczenie. Do snu warto wybierać wygodne kroje i naturalne - najlepiej bawełniane materiały. Bielizna nocna od lorana.pl daje ogromne możliwości. Szeroki asortyment pozwala na idealne dopasowanie produktu dla każdej z Pań. Bawełniany komplet odzieży domowej Coma Berenices jest najnowszą gwiazdą wśród naszych Klientek. Chcesz wiedzieć dlaczego - zapoznaj się z naszą ofertą!

Pamiętaj małe kroczki i systematyczność są najważniejsze do osiągnięcia rutyny. Warto więc zacząć od wprowadzania wskazówek pojedynczo. Dzięki rozciągnięciu w czasie łatwiej nam będzie zmienić złe nawyki i zadbać o zdrowy i spokojny sen. Rada ta jednak sprawdzi się niezależnie od tematu - MAŁE KROCZKI to jest to czego nam do szczęścia potrzeba!

Śpijcie dobrze i śnijcie jeszcze lepiej - zawsze z uśmiechem na twarzy!

Retour au blog